Yurtdışında Yaşam: Demir Heidi’nin ülkesinde…Bir İsviçre macerası

Eylül ’09 oldu ve valizlerimizi toplayıp Zürih’e geldik. Çok basitmiş gibi anlattım ama aslında 3 aylık bir bebek elimizde 9 saatlik kıtalararası bir taşınma gerçekleştirdik. Erol işe gitti, annem Türkiye’ye dönmüştü. Yani biz Demir ile gurbetlerde baş başa kaldık. Ama uyumlu bir çocuk olduğundan bana bir sıkıntı yaşatmadı. En komik derdimiz yüzüstü dönmeyi öğrenip geri dönmeyi beceremeyip kalakalıyor olmasıydı : )

İsviçre’nin her köşesi yağlı boya tablolara konu olacak kadar güzel, yemyeşil. Bir yanda yüksek dağlar diğer yanda yeşillikler ve göl…Dünyanın refah seviyesi en yüksek ülkelerinden, Avrupa’nın göbeğinde, trafik derdi olmayan, herşey için bir kuralı olan nizam düzen canavarı ve en çok yaşanılası şehir seçilen Zürih’teyiz.. Ülkede direk demokrasi var, her ama herşeye oy veriyorsunuz. Örneğin mahallenize park yapılacaksa bunu tüm mahalle oyluyor, karar alınıyor. Şimdiye kadar duyduklarınız kulağa harika geliyor tahminimce, ama yaşadıkça iş daha farklı bir hal aldı benim için.

Öncelikle kurallar biraz fazla. Örneğin çöp atmanın dahi kuralları var. Gazete ve dergiler belli tip bir ip ile düzgün bir şeklide bağlanıp haftanın belli bir günü belli bir yere bırakılıyor. Bu kurallardan birine uymazsanız çöpçüler çöpünüzü almıyor ve apartmanınıza uyarı geliyor. Cam, kağıt, metal geridönüşümü mecburi. Güleceksiniz ama başta o kadar karışık geldi ki Demir’in kirli bir bezini poşete koyup gittim Starbucks’ın çöpüne attım! Çöp poşetlerinin tanesi 2 Euro. Ara ara çevre polisi insanların çöplerini kontrol ediyor (evet evet, yanlış anlamadınız… bal gibi karıştırıyorlar işte), mazallah yanlış birşey varsa çöpte iyice karıştırıp fiş vs. gibi birşeyden adınızı bulup size ceza kesiyorlar..Haftasonu aile vakti diye pazar her yer kapalı  İstasyon’daki Migros hariç- İnsanlarında hafif bir ‘yabancı’ fobisi var. Ve benim için en negatif şeylerden birisi olan ve anlayınca çok şaşırdığım şey kadına biçilen rol.

İsviçre’deki çalışma yaşındaki kadınların yalnızca 3’te 1’i tam zamanlı çalışıyor, bunların da yoğun bir kısmının yabancı uyruklu olduğu tahmin ediliyor. Hele ki evli ve çocuklu kadınlara bakarsanız bu rakam sıfıra doğru yakınsıyor. Devlet de bunu desteklercesine hane halkının ilk çalışanından çok çok az vergi alırken evde hem kadın hem erkek çalışınca vergi seviyesi %40’lara varıyor. Zaten dadılar inanılmaz pahalı ve okullarda da 2 saat öğle arası mecburi olduğundan çocuklu kadınların neredeyse tamamı çalışmamayı seçiyor.

Yazarken hatırladım içim daraldı. Burada söylemek istediğim şey yanlış anlaşılmasın – orada yaşayıp mutlu olan birçok yabancı var. Ama bizim gibi kurtlu, hareket, dinamiklik seven insanlar için fazla sakin bir hayat… Dolayısıyla biz güzelce gezip peynirlerimizi yedikten sonra valizlerimizi yeniden toplayıp ver elini NY dedik.

Başak’ın İsviçre Top 10’i:

1) Sprüngli pastanesinin içinde satılan her türlü tatlı, özellikle çikolatalılar

2) Gruyeres kasabası

3) Bern şehrindeki saatli kule ve şehre adını veren ayılar

4) Fondü yemek

5) Zürih gölünde tekne turu

6) Bahnhoffstrasse’de yürümek

7)Raclette tipi eritme peynir sefası

8)Alplere cogwheel denilen zincirli 45% eğimli trenle çıkmak

9)Hiltl adlı yüzyılı aşkındır hizmet veren enfes sebze yemekleri yapan restaurant

10) Bircher müesli denilen bir çeşit müsli ve taze meyve yoğurt karışımı yiyecek

Reklamlar

Mayıs 26, 2011 tarihinde armut öncesi hayat, gezelim görelim içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: