Üfle mumları, tut bir dilek…(Demir’e özel bir yazı)

Biricik oğlum,

Hayatımıza girdin gireli bir günümüz macerasız geçmiyor. Sen doğmadan önce acaba biz bir çocuğa bakabilir miyiz, hayatımız nasıl değişecek gibi soruları sorduğumuz günler tamamen uzaklarda kaldı. Geldin ve hayatımızın merkezine oturdun. Her gün yeni birşeyler öğreniyor, baba gibi traş olmak ya da anne gibi saçını taramak istiyorsun. Hatta bir papağan gibi ne söylesek taklit ediyorsun…Evdeki herkesin yoklamasını yapıyorsun, yanında olmayanın vay haline, gidip mesela banyonun kapısını açana kadar bangır bangır vuruyorsun minik yumruklarınla o kapıya.

Ama ben de senden hergün yeni birşeyler öğreniyorum. Sabretmeyi, uykusuz bir şekilde hayatımı devam ettirmeyi, bebek sarılığı olduğunda solaryumun yalnızca bronzlaşmak isteyen süslüler için olmadığını, senin yüzünde bir gülücük daha yaratmak için türlü türlü maymunluk yapmayı, yemek yedirmek için yapılan sıkı pazarlıkta masaya ne koymam gerektiğini, cars filmindeki tüm karakterlerin seceresini, caillou’nun ailesini kardeş aile olarak kabul etmeyi, sana kitap okurken uykum gelirse uyumamayı becerebilmeyi, bağımsız ruhuna uygun yaşayabilmen için seni yeterince özgür bırakıp sana sorumluluk vermeyi, hastalandığında hastanede koridorda koşturmak istediğin için kolundaki serum çıkmasın diye peşinden tuş olana kadar serum takılı dev alet ile koşturmayı, içindeki minik balığın alışveriş merkezlerindeki süs havuzlarına atlamaması için hangi yolun en optimum olduğunu analiz etmeyi, 45 dakika fışkıran sulara bakarak sıkılmadan ayakta durabilme becerisini geliştirmeyi, gecenin bir yarısı odandan ağlayarak ‘anne!gessene!’ diye bağırışını duyunca gecenin kaçı olursa olsun yataktan düşmeden kalkıp koridora koyduğun bilimum oyuncağa basmadan odana 5 sn içinde gözüm kapalı gelebilmeyi, seninle birlikte gökyüzünde aydedeyi aramayı, her bulduğumuzda da sanki Amerika’yı yeniden keşfetmişiz gibi heyecanlanmayı, her gece uyumadan önce kimler kimler uyuyor sırayla sayıp seni herkesin uyku saatinin geldiğine ikna etmeyi (komşular, bulutlar, sokaktaki arabalar, oyuncaklarımız), hergün artık bundan da çok sevilemez bir insan diye düşünüp ertesi gün seni daha da çok sevebildiğimi hayretler içinde görüyorum.

Benim özgür ruhlu, hareketli, inatçı, komik, dünya tatlısı oğlum. İyi ki doğdun, ikinci yaşın kutlu mutlu olsun.

İmza: Seni dünyalar kadar seven, yazarken de mutluluktan gözleri dolu dolu olan anneciğin.

Demir’den inciler

 • Anne, paka gidelim mi? (6 saat dışarılarda cümleten sokak çocuğu olduktan sonra eve geri dönerken yaptığı yorum)
 • Ben biras yoruldum oturucam simdi (evde zıpırlık yapıp yorulduktan sonra)
 • Baba ise didiyo. Anne ise didiyo. ben de ise didicem (babanın ya da annenin ayakkabılarını giyip aradan asansore kaçıp işe gitmeye çalışırken)
 • Anne. sakkansana. enne.. hadi sakkansana! sakkansana enne!!! (portmantonun içine birlikte 49. kez saklanıp çıktıktan sonra devam mesajı)
 • Hayıy. O benimm. (herhangi bir şeye benim dememize karşılık verdiği otomatik cevap)
 •  Anne ben çiş yaptım. Beyebey dokelim mi? (lazımlığa çiş yaptıktan sonra temizliğe de katılma talebi)
 • Ben de tıyaş olucam. Vessene. Tıyaş olucam baba. (babası traş olurken benim neyim eksik düşüncesiyle gelişen durum)
 • Utak Antayya’ya didiyo (bizim sitenin üstünden geçen tüm uçakların son destinasyonu Antalya!)
 • Bis kitap okuces. Bis makkuvin islices. Kayu açalım mı anne?enne kapıyı açalım mı? enne! aydede nede? aydedeyi acalım mı? (uyku pazarlığı maddeleri)
 • Keyebekk! Gey! Gey! Gessene keyebek. Gey (balkonda tanıştığı kelebeğin gitmesine bozularak arkasından sarfettikleri)
 • Anne ben çok tatlı odum şimdi. (oğlum sen ne kadar tatlı oldun soruma cevaben)
 • Ben eekek odum şimdi (oğlum sen ne kadar tatlı bir erkek oldun böyle yorumuma istinaden)
Reklamlar

Haziran 23, 2011 tarihinde anneler için içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: