Baby shower nedir? Doğum öncesi hamile anneler için bebek kutlama partisi…

Amerika’dayken öğrenip süper fikir dediğim kutlamalardan bir tanesi de baby shower denilen partilerdi. İstanbul’a taşındıktan sonra iki arkadaşım için de burada baby shower partileri organize ettim. Sonrasında da bu partilere gelen davetlilerden beğenip arkadaşları için yapanlar olunca dedim ki demek ki Türk hanımları da bu işi seviyor : )

Şimdi de bebek doğmadan önce  hamile arkadaşlarımızla güzel vakit geçirmeye vesile olacak bu partilerin nasıl yapıldığını merak edenlere faydası olsun diye paylaşıyorum…

Baby shower nedir?

İngilizceden aşağı yukarı ‘bebek için hediye yağmuru’ olarak çevirebileceğim bu partinin amacı anne adayımız yeni doğan bebeğiyle yoğun ilgilenme dönemine girmeden miniğin ve annenin ihtiyaçlarını tamamlamak ve böylece keyifli bir gün geçirmek (tematik bir altın günü gibi).

Kim organize eder?

Bu işi anne adayının yakın arkadaşlarından bir ya da birkaçı bir araya gelerek planlarlar. Anne adayının tek yapması gereken bu partiye katılmaktır!

Peki bu işi nasıl yapacağız?

1. Anne adayına kendisi için baby shower organize etmek istediğinizi söyleyin!

2. Çok  sevinen karnı burnunda arkadaşınızdan bu partiye davet etmek isteyeceği arkadaşlarının isim ve e-maillerini alın. (burada excel kullanmak faydalı olabilir)

3. Organizasyonu nerede yapacağınıza karar verin. Ev ortamı sıcak ve rahat oluyor, ama dışarıda yapınca da yemekle uğraşmamış oluyorsunuz. Tamamen size kalmış.

4. Arkadaşınıza uygun olduğu zamanları sorun. Çalışan arkadaşlarınız ve şehir dışından gelebilecek davetliler için haftasonunu tercih edin derim.

5. Zaman ve yer belli olduğuna göre artık davetinizi yollayabilirsiniz. Bunu dilerseniz http://www.evite.com gibi bir siteden online olarak ya da dilerseniz el yapımı hazırlayarak ya da parti malzemesi satan dükkanlardan hazır bebek temalı davetiyeler alarak da yapabilirsiniz.

Amerika’da bu parti öncesinde anne adayları çocuk mağazalarına gidip ihtiyaç listelerini hazırlıyorlar. Arkadaşları da bu mağazalara giderek ya da internetten bu listeye ulaşıp bütçelerine göre arkadaşlarının ihtiyacını hediye olarak alıp showera getiriyorlar. Türkiye’de çok fazla yok bu sistem ancak ben burada ilk yaptığım shower’da arkadaşıma mothercare’de bir liste açtırdım. Otomatik ve mükemmel olmasa bile en azından herkes onun istediği şeyleri alabilmiş oldu.

6. Partiniz için bir dekorasyon teması seçin. Bunu kendiniz çok basit bir şekilde evde halledebilir ya da parti malzemesi satan bir yerden de temin edebilirsiniz. Ben ikisinin bir karışımını yaptım. Eminönü’ne gitmeyi çok seviyorum, oraya gidip tüller aldım, bebek süsleri satan Mısır Çarşısı’nın arkasındaki mağazalardan da biraz süs. Bardak peçete vs.’yi bu partiden birkaç ay önce heyecanlanıp zaten Amerika’dayken sipariş etmiş ve gelirken konteynera atmıştım : )

Dekor için birkaç fikir:

 • Arkadaşınızın ya da tüm davetlilerin bebeklik fotolarını yollamalarını isteyip bu fotoları bir balona ya da minik mandallarla evin köşelerine asabilirsiniz.
 • Peçetelerinizi bebek kıyafeti şeklinde kesip sunabilirsiniz.
 • Bez peçetelerinizi kurdeleler ile  minik biberon şeklinde boncuk geçirerek bağlayıp sunabilirsiniz. Bir opsiyon da canım bir arkadaşımın yaptığı gibi anne adayının güzel bir fotosunu kurdelelere peçetelere bağlamak.
 • Herkesten pastel renklerde ya da sırf mavi, beyaz, pembe gibi renklerde giyinmelerini isteyebilirsiniz. Bazıları bunu zorlayıcı bulabilir ama fotolar süper oluyor : )
 • Kız bebek için pembe beyaz tema seçip evi yalnızca bu renkler ile süsleyebilirsiniz. Örneğin beyaz masa örtüleri, farklı tonlarda pembelerde gerbera papatyalar… ya da mavi nazarboncukları ile süslü bembeyaz masa örtüsü. Sağda solda minik ayıcıklar. Avizeye konmuş minik kuşlar…
 • Minik bir ağaç yapıp bebek tulumu şeklinde kesili kağıtlar hazırlayıp her gelene bunların üzerine bebeğe ve anneye mesajlar yazmalarını isteyebilirsiniz
 • Davetliler birbirini tanımıyor olabilir. O yüzden bebek ya da biberon vs… şekilli isimlikler hazırlayabilirsiniz.

7. Shower için menu oluşturun. Hatta bir pasta hazırlığı yapın. Çok marifetli bir aşçı iseniz internetten fikir edinebilirsiniz. Bu işi profesyonellere bırakayım derseniz Demir’in daha önce pastalarını aldığım ya da yaptırmaya niyet ettiğim birkaç yer şöyle:

ilk showerda: http://www.cikare.com

ikinci showerda beyaz fırını kullandık, resmini ekliyorum (biraz acelemiz vardı, bir haftada hallettik herşeyi!)

diğer (zaman tutmadı ama tasarımlarını çok beğendim) http://pastatasarim.com/

diğer (doğumğünü için kullandım) http://ozelpastam.com/ , hatta 64 numara bizim pastanın fotoğrafı : )

Eminim birçok şahane butik pastacımız var… Bunlar benim denediklerim… En az iki hafta önce arayın. Onların bir dilimi sanki iki kişiye yetiyor.. Bir de bu kutlamada mimosa denilen içeceğin alkollu ve alkolsuz versiyonu hazırlanabilir.

8. Davet günü süslemeleri yapın, yemekleri hazırlayın, kendinize hazırlanacak vakit bırakın ki benim gibi son dakika saçıyla karşılamayın herkesi : )

Ve  partinizin keyfini çıkarın..

Tamam da bu parti tam anlamıyla nasıl oluyor?

Davetliler karşılanıyor, ısınma sohbetleri yapılıyor.

Daha sonra gün içinde anne adayının da isteğine bağlı olarak oyunlar 0ynanıyor.

Örnek oyunlar:

Göbiş göbiş boyun ne? : Uzuun bir kurdele tomarı alınır (ya da rafya). Anne adayının göbek çapı göz kararı bu kurdeleden kestirilir. Bu işlem yapılırken kendi beline dolamaya izin vermek size kalmış. En yakın tahmini yapana minik bir ödül verilir (foto çerçevesi, kokulu sabun, vs..)

Büyüklere bez bağlamaca: İki ya da daha çok kişilik ekipler oluşturulur. Ellerine birer ikişer tuvalet kağıdı rulosu oluşturulur. Ya belli bir sürede seçtikleri ekip üyelerine bu ruloları kullanarak en güzel bebek bezi bağlamayı başaran ya da en hızlı bu işi yapabilen ekibe minik ödüller verilir.

Agucuk tombala: Bir tombala alıp sayıları bebekle ilgili şeyler yapabilirsiniz. Aynen tombala mantığıyla oynanır. (hazırı yurtdışında satılıyordu, bu şekilde uyarlanabilir diye düşünüyorum)

Bebeğimizi tanıyor muyuz?: Kısaca soru ve çoklu cevaplarından oluşan bir oyun. Dilerseniz bebekler ve hamilelik ile ilgili bilgi yarışması tadında sorular ile (bebek kitapları ve wikiden yararlanarak) ya da anne adayı ve babasına özel sorular ile hazırlanabilir. Örneğin: 1. annenin uterusu hamilelik esnasında kaç kat büyür? 2. sizce anne adayımız baba adayımızın hangi konularda kendisine yardım edeceğini düşünüyor? (bebek bezi bağlama, uyutma, gaz çıkarma… )

Kaka mısın değil misin?:  Bazı anneler sevmeyebilir,ama bu oyun bana komik geliyor. Birkaç adet bebek bezi hazırlanır. Üzerine kaşık ile 2-3 cm kalınlığında farklı malzemeler ile 5-6 adet şerit çizilir ve bunların ne olduğunun bulunması istenir. En çok bilene… tahmin ettiniz… bir hediye! kullanılabilecek malzemeler: çikolata sosu, hardal, havuçlu bebek maması, nar ekşisi, bezelye püresi…

Oyunlar sonrasında ya da arasında anne adayına davetlilerin getirdikleri hediyeleri açtırma seremonisi yapılıyor. Burada anneciğimiz teker teker hediyelerini açıp sevip mutlu oluyor! Bu arada misafirlere hediyelerini (arzu ederlerse) showera getirmelerini hatırlatabilir ve gelen hediyeler için bir minik köşe oluşturabilirsiniz. Bu hediyeler açılırken anne adayı için kimden hangi hediyenin geldiğini not etmeniz sonrasında onlara yazacağı teşekkür notları için faydalı olacaktır.

Bu kutlama genelde öğleden sonra tercih ediliyor, ama tabii ki karar sizin.  Ve genelde kız kıza bir aktivite. Eşli yapanlar da oluyor ama bayanlar genelde daha bir severek katılıyor. Kutlama sırasında baba adayı da arkadaşları tarafından ‘erkeksi’ bir aktiviteye çağırılabilir. Ben genelde partinin sonunda babaların da gelip kısa da olsa katılmalarını seviyorum.

İlk yaptığım kutlamada arkadaşım için bir anı defteri şeklinde bir albüm hazırladım. Gelen herkesin anne adayıyla tekli fotolarını çektim. Sonra arkadaşlarımın yardımıyla arka odada bir baskı odası kurduk ve anında bu fotoları bastık. Aldığımız bir foto albümünde herkese birer sayfa ayırdık. Herkesin sayfasının üst kısmı  anne adayıyla çekildikleri fotolar, alt kısmı ise ona özel yazdıkları mesajlardan oluşuyordu. Günün sonunda albümümüz hazırdı. Tabii albümümüzü hormonal bir anne adayına verince hep beraber çok duygulanıp ağladık o ayrı ama bence harika bir anı oldu!

Son olarak da gelen davetlilere günü hatırlamaları için (nikah şekeri gibi) yine Eminonu’nden aldığım bebek arabası şeklinde biblolara eklenmiş lavanta torbacıkları verdik. Üzerlerine de bebeğin ve annemizin adı yazılı teşekkür etiketleri koyduk…Kendi shower’ımda da yukarıda resmini eklediğim kavanoz ve etiketin mavilisini alıp içine mavi beyaz şekerler doldurmuştum.

Diğer arkadaşım ikinci kez anne olduğundan çok sade bir kutlama istedi, hatta hediye bile istemedi. Onunkini dışarıda kutladık mesela. Diğer süslerim kalmadığından ikincisi için şu güzel siteyi bulup sipariş verdim. Çok da şeker bir it’s a girl yazısı buldum http://www.dreamkiddoh.com/

Anne adayı iseniz ve yazımı okuyorsanız size de önerim Amerika’da adetten olduğu gibi partinizi düzenleyen arkadaşlarınıza teşekkür için bir hediye vermeniz. Ben shower’ımı düzenleyen arkadaşıma bir spa’dan hediye almıştım. Hani çok yoruldu dinlenip rahatlasın diye : ) Bir de kutlamanıza gelen arkadaşlarınıza da el yapımı ya da hazır satılan teşekkür notları hazırlayabilirsiniz.

Özetle bu partide amaç birlikte güzel vakit geçirmek. Nasıl yapacağınız konusu ise yalnızca hayallerinizle sınırlı!

Şimdiden iyi eğlenceler…

Reklamlar

Ağustos 10, 2011 tarihinde anneler için içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 5 Yorum.

 1. keşke biri de benim için yapsa 🙂 ama ümidim yok..
  ben de diyorum kendim için ufak bir parti yapsam 🙂

 2. Başakcım, çok yararlı oldu, biilgiler için teşekkürler..

 3. banu akkiprik

  Baby shower için ev dışında bir mekan önerebilir misin? Teşekkürler..

  • Merhaba Banu,

   Aslında birçok kafe ve pastane kutlamalar için kiralanabiliyor sanırım. Başka bir arkadaşımın baby showerı için İstinye’de deniz kenarı bir restaurantın kamelyasını ayarladık, bir başka kutlama için de Beyaz Fırın Suadiye’yi. Ama evde yapılan kutlamaları daha sıcak buluyorum nedense. Bir ay içinde başka bir arkadaşımın kutlamasını da evimde yapacağım. Ama daha fazla öneri istersen basaktaspinar at gmail adresimden yazışalım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: