Anne sütü altından değerli, bize emzirme reformu gerekli!

Geçenlerde twitter’da leileo.com’un kurucusu Zeynep’in süt verme tecrübelerini aktaracak gönüllü anneler aradığını gördüm. Sevinerek kendi tecrübelerimi paylaştım:

http://leileo.wordpress.com/2011/09/29/annelerden-sutlu-tarifler-61/

Neyse, sonra oradan tıklaya tıklaya bilgi edinirken baktım ki bu konuda bilinçlenmeye ön ayak olacak bir oluşum var:

http://emzirmereformu.com/

Oğlum ile 3 kez kıtalararası taşındığımız o dönemde, üstelik de 15 ay boyunca yeri geldiğinde uçakta pompa ile süt yaptığımı, 2 kez süt nedeniyle mastitis (süt ateşi) geçirip ateşler içinde bebeğimle evde tek başıma kalakalıp bir telefon bile edemeyip üstüne antibiyotik almak zorunda kalsam bile devam ettiğimi söylersem  anne sütüne ne kadar önem verdiğimi anlatabilmişimdir  sanırım.

1-7 Ekim arası Emzirme Haftası kutlanıyor. Yukarıdaki websitesinden aktarılan bilgiyi aynen sizinle paylaşıyorum:
………………………………..
Türkiye’de ilk altı ayda sadece anne sütü ile beslenen bebeklerin oranı %1,3. Beş yaşın altındaki çocukların %25’inde beslenme eksikliği görülüyor. Türkiye nüfusunun yaklaşık %15’i beş yaşın altında. Ve bu çocukların 63,000’i her yıl önlenebilir hastalıklardan dolayı hayatını kaybediyor. (Kaynak: UNICEF Türkiye, Anne sütüyle ilgili gerçekler)Gerek bu gerçekler, gerekse çalışan annelerin emzirme ve süt izni konusunda yaşadıkları sıkıntılardan yola çıkarak başlatılan Emzirme Reformu, anne sütü ve

emzirme hakkındaki farkındalığı arttırmak ve bu konuda bazı değişiklikler yapılması gerektiğine dikkat çekmek üzere başlatılan bir harekettir.

…………………………………..

İşyerinde süt yapmak sıkıntı olabiliyor. En önemli konu herkesin bunun bir annenin ve bebeğinin en doğal hakkı olduğunu kabullenmesi ve annelere işyerinde yardımcı olunması. Sonuçta 3-4 saatte bir 20-25 dakikalık bir zamanda bu iş halloluyor. Amerika’daki ofisimde toplantılarım süt saatlerime gore ayarlanabiliyordu. Daha ilk günden iki çocuğu olan –erkek- patronuma hayatın artık biraz farklı olacağını, yine aynı şevkle çalışacağımı ancak bebeğim için yapmam gerekenleri de günlük ofis hayatıma sıkıştırmam gerektiğini anlatmış, ilk günden kendi kurallarımı koyabilmiştim. Zaten bir kadınlar günü şeklindeki ofis ortamında 3-4 tane süt yapan anne oluyorduk. Bize ayrılan süt odasında dergilerimiz, laptop şarj aletlerimiz ve pompalarımız ile birbirimize de destek oluyor, odayı sırayla kullanmak için program yapıyorduk.

Benim çalışan annelere önerim işyerinize en baştan bu konuda açık olun, süt vermenin en doğal hakkınız olduğunu unutturmayın. Bu konuda yapılmak istenen bu reforma da anne ve babalar olarak birlikte destek verelim.

Reklamlar

Eylül 30, 2011 tarihinde anneler için içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: