Çalışan anneler: ‘Anne Dostu Toplum Platformu’ için el ele…

Merhaba-

Geçen yazımda Emzirme Reformu’ndan bahsetmiştim. Bu oluşumu başlatan grup şimdi bunu da bir adım öteye taşımak için bu seneki Emzirme Haftası’nda bir adım daha ileri gidiyor, ve hareketi bir “Anne Dostu Toplum Platformu”na dönüştürmeyi hedefliyor.

Onlara bu konuda gönülden destek veriyorum, aşağıda da oluşturmak istedikleri manifesto için hazırladıkları sorulara verdiğim cevapları paylaşıyorum. Siz de aşağıdaki linke tıklayıp cevaplarınızı bırakabilirsiniz:

http://blogcuanne.com/2011/10/03/anne-dostu-toplumdan-ne-anliyorsunuz/#comments

Çalışan süper anne!!

“Anne Dostu Toplum”dan ne anlıyorsunuz? Birkaç cümle ile tanımlar mısınız?

Anne dostu toplum yalnızca bebeklere agucuk bugucuk yapmaktan öteye gidebilmiş bir toplumdur. Günlük yaşantının içinde bir annenin tıkanıp kalmadığı, her anlamda kendine ve çocuğuna yetebilmesi için gereken desteği alabileceği bir yerdir orası, harikalar diyarı gibi bir yer anlayacağınız… Caddeleri kaldırımları bebek arabasıyla gitmeye müsait, toplu taşım anne ve bebeklerin rahatça kullanabileceği şekilde, binaların kapıları anne ve bebeklerin kolayca açabileceği formattadır. Hatta acil bir durumda ya da günün kısa dönemlerinde anne babaların bebeklerini gönül rahatlığıyla emanet edilebileceği yerler de vardır. Dışarıda dolaşan ya da işini halleden bir annenin bez değiştirmesi için yerler bile görülmüştür bu dünyada.

Bu toplumda anneler işe geri dönünce bebeğime ne olacak stresini çok yaşamaz, isterse bebeğiyle doya doya bir yıl geçirip işine geri dönebilme hakkına sahiplerdir. Hatta bu toplumda babalar da çocuklarıyla ilgilenmek isterse işyerlerinden bir hafta değil tam bir yıl izin alabilirler. Bu toplumdaki bebekler doya doya anne sütü içer, sağlıklı yiyecekler yerler. Bu toplumda cennet annelerin ayaklarının altında değil, tam etrafındadır, anneyi sarıp sarmalamış, bağrına basmıştır. Bu toplumun babaları da ayrı bir şahanedir, annenin yanında ‘eş’ olarak ‘baba’ olarak hep vardırlar. Anne ev hanımıysa işten gelince ona nefes alması için yalnız kalacağı onbeş, yirmi dakika bile olsa bir zaman tanır, yaptığı işin ne kadar değerli olduğunu anlatır da anlatır. Anne çalışıyorsa da herşeyleri müşterektir. Yemeği anne hazırlar, baba toplar. Anne bulaşıkları ayarlar, baba bebeciği yıkar, giydirir. Boşuna söz vermemiştir bu toplumda anne ile baba evlenirken birbirlerine…Hayat yolunda hep yan yana atarlar adımlarını. Çocuklarının gelişimiyle ilgili herşeyi bilinçli bir şekilde yapmaları için etraflarında her türlü donanım da vardır üstelik, kitaplar, uzmanlar…Yani mutludurlar, çok ama çok mutludurlar…

Türk toplumunun “Anne Dostu” bir toplum olduğunu düşünüyor musunuz?

İçinde anne dostu olmak için umut kıvılcımları olan bir toplumuz aslında. Mesela geçen hafta İsviçre’de yaşayan Amerikalı arkadaşlarımız geldiler ziyarete. İnanılmaz övdüler insanlarımızın sıcakkanlılığını, kızlarına herkesin ne kadar sevecen yaklaştığına inanamadıklarını ve burasının gördükleri en çocuk dostu yer olduğunu söylediler. Biz oğlumuzu gittiğimiz restaurantta bırakıp o yan masalarla tatlı bir sohbete girince de ağızları açık kaldı. İsviçre’de böyle birşey kabul edilemez bir davranış çünkü!

Bence bir numaralı şey işte bu sevgi Anne Dostu topluma gitmek için  – yani biz Türkler’in içinde çocuk sevgisi var. Ancak bu temelin üzerine atmamız gereken çok ciddi de adımlar var malesef hala. Anneye dost olmak yalnızca bebeği severek öperek olmuyor. Kadınlarımızın bir anne olarak da toplumda rahat yaşayabilmeleri ve kendilerini izole etmemeleri için onların günlük hayatlarını kolaylaştırıcı adımlar atmak lazım. Mesela aynı çift ile Sultanahmet’te yeni yapılan bir otelin cafesinde otururken bez değiştirmek için yer var mı sorduk ve yoktu. Bu bir Amerikan otel zinciriydi ve Amerika’da böyle birşeyin olmaması söz konusu olamaz. Sanırım kusurlar detaylarda saklı, bunları bulup çözmek gerekiyor.

Toplumsal hayatta annelerin karşılaştığı en büyük üç zorluk sizce nedir?

1. Annelik ve kariyer arasında bir seçim yapmaya zorlanıyor hissetmek.

2. Günlük hayatta gereken altyapı eksikliği (bebek arabasıyla gidilecek kaldırımlar, toplu taşıma vs.)

3. Çocuk büyütürken eşlerden yeterince destek alamama


“Anne Dostu İş Yeri” deyince aklınıza gelen ilk üç kriteri paylaşır mısınız?

1. Esnek saatler ile çalışma hakkı (hasta çocuğu doktora götürmek, süt vermek ya da yapmak için izin istemek insanın karnına saplanan bir ağrıya neden olmamalı)

2. Doğum sonrası çocuk bakımı için ücretsiz izin alma fırsatı

3. Annelerin hayatını kolaylaştırıcı imkanların bulunması (kreş ya da geçici durumlarda acil durum kreşi, süt sağma odası)

Çalışan annelerin yaşadığı en önemli üç sorun size göre nedir?

1. Çalışma saatlerinin katılığı – anne çift yönlü pres yiyor, hem çocuğa üzülüyor hem de of yine nasıl izin isteyeceğim diye stres yaşıyor-.

2. Çocukla kariyer arası seçim yapmaya itilme – daha bebecik kendine yeni yeni gelirken işe dönmek gerekiyor. Daha esnek saatlerle ya da yarı zamanlı çalışmak gibi fırsatlar ile annelerin iş gücüne geri kazandırılmasını önemli buluyorum. Bir de gereksiz bulduğum  bir mesaiye kalma konsepti var ki burada, inanılmaz saçma geliyor bana. Amerika’da anneler saat 5’te çıkar evlerine gider çocuklarıyla ilgilenirlerdi. Eğer ekstra bir işleri varsa da bunu çocuk yattıktan sonra hallederlerdi.

3. Babaların desteği – Tüm toplumlarda evlilikte elmanın diğer yarısı olan eşler, çalışan annelere yardım etme konusunda biraz sınıfta kalıyorlar. Sizinki can da bizimki patlıcan mı diyesim gelen bu duruma babaların bir son vermesini ve çalışsın ya da çalışmasın eşlerine çocuklarının yetiştirilmesinde gereken desteği vermelerini rica ediyorum.

Elinize bir sihirli değnek verilse, iş ya da günlük hayatınızda yaşadığınız hangi sorunu/engeli değiştirmek isterdiniz?

Önce bir kaldırımları düzeltirdim. Döndüğümden beri bu konuya gerçekten takmış durumdayım. Bırakın bebek arabasını, normal insan olarak kaldırımlarda yürümek için bir sirkte ip üstünde yürüme eğitimi almak gerekecek yakında. Sonra otobüs ve bilimum toplu taşıma aracını bebek arabasıyla inmesi binmesi kolay ve trafik canavarları tarafından kullanılmayan araçlar yapardım. Elim değmişken tüm trafiği sakinleştirir ve madem değnek var toptan bu sorunu halleder, her çocuklu ailenin oto koltuğu kullanmasını sağlardım – çocuğumla geçirebileceğim günümün en güzel 2 saatini  trafiğe kaptırıyorum çünkü her gün ne yazık ki…

Reklamlar

Ekim 4, 2011 tarihinde anneler için içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 4 Yorum.

  1. Merhaba Basak Hanim,

    Serigirisimci.com da yazmak istermisiniz? Sizin yazilarinizi blogumuzda gormekten onur duyariz.

    Omer Eldemir

  2. Çok teşekkürler Başak, eline sağlık.

  3. Ne demek Elif, çok ama çok önemli bir konu bu.. Önderlik edip de böyle bir platform başlattığın için asıl ben seni çok tebrik ediyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: