Girişim Günlüğüm: Şirket kurmak için neler gerekiyor?

Bugün ne zamandır aklımda olan şirket kurma konusuyla ilgili yaşadıklarımı paylaşmak istedim.  Kısa konu başlıkları altında toplayarak paylaşıyorum. Yeni Ticari kanun ile bunların bir kısmı değişecekti, örneğin ortak sayısı konusu… Ama benim tecrübem bu şekilde. Dolayısıyla şirket kurma örneği arayan herkes için bir kaynak da benden : )

 

Ne tip bir şirket kuracaksınız?

Hep duyduğumuz anonim şirket ve birçok şirketin isim uzantısında bulunan limited şirket arasında ne fark var, önce bunu öğrenmem gerekti. Bir de şahıs şirketi var ama ben limited ve anonim arasındaydım. Burada detaylı bir analiz yapmayayım ama temel farklar şöyle:

Limited:   5.000 TL sermaye + 2 ortak + ileride yatırım alma konusunda zorluk

Anonim: 50.000TL sermaye +5 ortak + yatırımda kolaylık + yönetim kurulu gibi zorunluluklar + hisse senedi çıkartabilme. (Vergi muafiyetli ‘yatırım’ alabilmek için şirketin 2 yıldır aktif olması gerekiyor)

Benim için önemli olan şirketi bir an evvel kurmaktı. Anonim şartlarına yakınsasam bile 5 ortak konusu zorladı. Çünkü şirkete ortak olan emekli aile bireylerinin maaşına kesinti geliyor veya  çalışan bireylerin SSK’dan Bağkur’a geçmesi gerekiyor. Dolayısıyla kimseyi bu yükümlülük altına sokmak istemedim ve limited şirket ile ilerledim.

Ne zaman kurmalı?

Şimdi bu şirket kurma olayının zamanlaması da önemli. Özellikle az sermaye ile başlayan bir şirket iseniz ayda 300TL’ye yakın minimum mali müşavir masrafı yanında daha para kazanmadan ödemeniz gereken KDV tahakkukları, çalışanınız var ise SSK’lar bel bükebiliyor. Ancak bir internet girişiminde com.tr uzantısı alabilmek için marka başvurusu yapılıyor ve bunun için de şirket olmak lazım. Dolayısıyla elinizdeki opsiyonları değerlendirip en doğru zamana siz karar vereceksiniz.

Limited şirket kurmak için gereken belgeler neler?

Ben kuruluş aşamasında mali müşavir (MM) ile anlaştım ve kuruluş işlemlerini birlikte gerçekleştirdik.  O yüzden birlikte nasıl adımlar izledik onları paylaşıyorum.

 1. Ana sözleşme:Bunu beraber çalıştığınız MM hazırlıyor. Ona vermeniz gereken bilgiler ise şöyle…
  1. Şirket ünvanı (yapacağınız işi net açıklayan)
  2. Adres, kira kontratı (ev ofisi ise bile kendinizle sembolik bir kontrat yapıyorsunuz)
  3. Faaliyet Alanı ve konuları (epey detaylı ne yapacaksınız bilgisi. Ben geniş tuttum…)
  4. Müdür isimleri kaç yıl bu işi yapacakları (karşınızda müdireniz : ) )
  5. Müdürlerin şirketi temsil durumu (yani imzalar vs.)
  6. Kuruluş sermaye tutarı ve ortak hisse oranı (bu tutarın ilk üç ay içinde bir kısmı, 6 ay içinde de geri kalanının şirket hesabına yatması gerekiyor)
  7. Özel hususlar varsa onlar

 

 1. Şirket Kurmak için gerekenler: Bunlar da yine limited şirket belgeleri
  1. Dilekçe (yetkili tarafından imzalı) MM hazırladı
  2. Kuruluş bildiri formu- 5 adet. MM hazırladı
  3. Noter tasdikli ana sözleşme-  6 adet. MM hazırladı
  4. Kurucu ve yetkililerin fotoğraflı nüfus sureti – 4 adet
  5. Kurucu ve yetkililerin nüfus cüzdanı fotokopisi , noter onaylı – 2 adet
  6. Kurucu ve yetkililerin fotoğraflı ikametgah senedi – 4 adet
  7. Kurucu ve yetkililerin vesikalık fotoğrafları – 2 adet
  8. Noterden yetkililerin şirket ünvanı altında imza beyannamesi – 3 adet
  9. Tahsil edildi kaşeli ve imzalı banka dekontları –MM hazırladı
  10. Ticaret Odası kayıt beyannamesi –MM hazırladı
  11. Taahhütname – imzalı- MM hazırladı
  12. MM yardımı alıyorsanız bunun için kuruluş işlemi yapmak için noter vekaletnamesi

 

Peki şirket kurma maliyeti nedir?

Kesin rakamlar veremiyorum, ama açılış işlemlerinin toplamda 3.000-5.000 TL civarında olduğunu söyleyebilirim. Yani az değil. Ben evde başladım, sonra yazılımcı arkadaşım da ekibe katılınca ofis kiraladım. Bilginiz olsun, kiraya çıkınca bir de kira üzerinden %25 stopaj vermeniz gerekiyor. Ayrıca şirket merkezini başka bir yere taşımak için ilave masraflar da çıkıyor.

 

Başvurduk, sonra ne olacak?

Tüm evraklar hazır olduktan sonra bir vergi memuru ofisinize yoklamaya geliyor, yani in misin cin misin  nesin teftişi!  Ben evi ofis gösterip Starbuckslarda mobil ofis çalıştığım için vergi memurunu o günlerde evde bekledim.. bekledim… bekledim… Normalde bir iki gün içinde yapılan yoklama bende neredeyse 2 hafta sonra yapıldı çünkü şansıma süreçler ve kimin neyi nasıl yapacağını değiştirmişler ve tam o zamana denk gelmiş benim başvuru. Tabi bu bekleme durumunu odanın kapısında biten, masamın tepesine çıkmaya çalışan, bilgisayarın power düğmesini keşfedip basmak isteyen bir bıdıktan kaçarak çalışmaya çalışan bir anne olduğunuzu hayal ederek düşünürseniz, durumun vehameti daha anlaşılır olur herhalde! Vergi memuru geldiğinde hem nerede kaldınız diye bağırasım hem de geldiği için öpesim geldi adamcağızı : ) Şirkete ait eşya ve evrağı not etti (bilgisayar, ticaret sicili gazetesindeki duyuru vs vs), hayırlı olsun dedi ve uğurladık kendisini.

Sonunda da Avokado Grup kurulmuş oldu. Şirket adı düşündüm düşündüm… Armut olsun istemedim. Yine çok sevdiğim Avokado geldi aklıma, ve dedim ki Avokado koyacağım! Avokado’nun aslında iki farklı adı daha var literatürde, birisi Türkçe’ye çevirirsek Timsah Armudu, diğeri ise Amerikan Armudu. Timsah Bursa köklerime atıf, Amerika da malum… Süper dedim, başka bir isim olmamalı. Gerçi Avokado’nun Avakado olmadığını anlatmak gibi acayip bir açıklama yapmam gerekiyor ama olsun, bence harika bir şirket adı oldu : )

Reklamlar

Ekim 12, 2011 tarihinde girişimcilik içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 44 Yorum.

 1. Kurduğunuz şirket için sizi tebrik ederim. Daha birçok başarılı ve güzel projeye imza atmanızı diliyorum. Yazınızın da çoğu arkadaşa faydalı olacağını umuyorum. Başarılar..

 2. Şirketiniz Hayırlı olsun. Bende bir şahıs firması kurmayı planlıyorum.Ama önce web sitesi yayına girip bir kaç satış yapmam gerek.

 3. Bizde LTDŞT Ve AŞ Kurulmasını İstiyoruz
  Şirket Belgeleri : CEO , Şirketin Belgelerinin Şartları Olmasını İstiyoruz
  Ama Herşey Hazır Ve Şirketi Kurmayı Başaramıyoruz Yaşım 19 Projelerim Çok Ama
  Akademi – Sanat
  İnşaat – Reklam
  Bilişim – Televizyon
  Medya – Doğalgaz
  Bunları İstiyoruz Ama Gerçekleştirmeyi Hedef Alıyoruz

  • Erdi Avcılar

   Sizi tebrik etmek istiyorum. Yaşınıza rağmen bu düşünceler çok önemli. Öncelikle bende bir şirket kurmak istiyorum ve yaşım henüz 21. Bunun için ilk etapta okulumu bitirip mesleğimin getirileri doğrusunda sermaye yapmayı hedefliyorum. Ve genç girişimcilere şunu öneriyorum. Eğer bir şirket açacaksanız önce kendinizi bu yönde yetiştirmeli ve kendinize aylık yıllık hedefler belirlemeli, şirketinizi yani kendinizi geliştirin.

 4. Öncelikle hayırlı olsun. Bende home ofis kurmayı düşünüyordum. Verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim..

 5. Herkese bol sans. Umarim burdaki tavsiyeler herkes bir yardim olur.

 6. sizleri girişimci fikirlerinizden dolayı tebrik ederiz. Şirket kurma veya şirketinizle ilgili yasal mevzuatlar , vergi ve muhasebesel mevzuatlar hakkında yardımcı olabiliriz.
  Ay Mali Müşavirlik

 7. ne üzerine çalışıyorsunuz acaba

 8. Harika bir isim olmuş gerçekten. Ben de bir yazılımcı arkadaşımla önümüzdeki ay bir şirket kurmayı düşünüyorum. Pros Cons olarak açıklaman başarılı olmuş. Teşekkürler.

 9. Hayirli olsun. Verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim ; ben de is kurma hazirliklari icerisindeyim; cok yararli oldu.
  Armutu inceledim ve ilham aldim..facebookta da begendim:)

 10. bigli icin teskler cok aciklayici bigiler paylasmissiniz bende umarim sizin yolunundan ilerlerim

 11. selamunaleykum.arkadaslar bende bur sirket kurmayi dusunuyorum ama nerden nasil baslayacagimi bilmiyorum bana yardimci olurmmusunuz lutfen almanyada yasiyorum.bu benim e mail adresim yardim edecek kardesin bana mail atabilrmi.

  Hamza.dayan@gmx.de

 12. BEn Hollanda dayim Su an Tr Sirket kurmak istiyorum…Nasil yapicam Bu isi>>

  Ne kadar para lazim…kisiel sirket..vergi Nr ne kadar para..Sirketimle FAsa Tiacert yapmak istiyirum

 13. Yeni ticaret kanununa gore değişti bunlar limited için 10000+1kışı mesela

 14. ya siz süpersiniz aradığım sizmişsiniz çoookk teşekkür ederim

 15. ozel sektorde bir esnaf gibi is yapmak mi daha iyi yoksa sirket acmak mi ben endustri muhendisligini okuyorum okulun bitmesine az kaldi bir is kurmak istiyorum ama tecrubeli insanlarin fikirlerine ihtiyacim var denizlide iyi bir miktarda elma yetistirip satiyoruz bu yoldan yuruyeyim istiyorum

  • Esnaf gibi çalışmayla nasıl bir çalışma şeklinden bahsettiğinizi pek anlayamadım? Ben işlerimi kuralına göre yapmayı seven birisiyim. Farklı şirket tiplerinin de kendilerine göre farklı avantajları var. En uygun olanı seçmek için detayları bir muhasebeciyle kouşabilirsiniz sanırım.

 16. aile şirketi

  ben alibey karabay kaysı paktlem ve satışı için bir şirket kurmak istiyorum şuand iki bin kaysı ağacım var elimde kurtlmuş kaysı 50 ton tahmnen gunkursu ve islim var diyer parcalar haric bunun için aile şirketi kurmak istiyrum bana nasıl yardımc olursunuz

  • Alibey Bey merhaba,
   Bu konuda ben bildiklerimi yazımda paylaştım. Yeni kanun ile bazı değişiklikler oldu. En iyisi mevzuatını okumanız veya bir mali müşavir ile artı eksilerini konuşmanız olur. Size kolaylıklar diliyorum.

 17. mrb muray by bende şirket kurmak istiyorum ama nasıl bir yol izlemem gerkitiğini bilbiyorum bana yardımcı olurmusun

 18. ali tekeli oglu

  biz altı ayrı ayrı esnafız mobilya imalatı ile ugraşıyoz bir kişi üzerinden toplanmış olsak mali gider yıllık ne olur mesala sgk bagkur vs?

 19. bülent aygün

  başak hnm başarılar diliyorum.bende kendime b,r şahıs firması kurmak istiyorum

 20. Merhaba.. Yazınızı okurken tarihine baktım 2011.. kendi kendime dedimki kadıncağıza yazık olmuş anonim şirketten başlamış.. şahıs şirketide kurabilirmiş.. Demekki birileri gaza getirmiş.. Acaba bugün napıyor? diye düşündüm.. Yazının bir kısmında amerika lafını; hele hele “amerikanın adeta yüceltildiğini” okuyunca iyice irite oldum.. dedim kendi kendime ülen bu millet ne acayip.. dünyaya kan kusturan bir ülkeye neden bu kadar (ve halen) batı hayranlılığıyla yaklaşırlar.. sonra halen ayakta ve daha güçlü bir şekilde savaştığınızı anladım.. sizin adınıza sevindim.. girişiminizin masum bir kadının girişim hevesi değilde gerçekten bugün yere basan bir girişim olduğunu gördüm heyecanınızın heba olmadığına sevindim.. proje sitenizi inceledim.. sizi tebrik ediyor muvaffakiyetler diliyorum..

 21. Başak Hanım;
  İlk şirketi kurduğunuzda internet sitenizi yaptırmak için ne kadar bir bütçe harcadığınızı merak ediyorum.
  Başarınız için de ayrıca tebrik ediyorum.

 22. Verdiginiz vilgiler icin tsk ederim

 23. Bu şirket kurma işini internetteki blog siteleri türü bir şekilde yürütecek firmalar, büyük kuruluşlar yok mu? O alt yapıdan faydalanıp hem onlar hemde yeni şirket sahibi kazanmış olur. Böylece küçük girişimcilerde büyük aileye hem de kendilerine kazandırır.

 24. Arkadaşlar öncelikle herkese Hayırlı Bayramlar diliyorum… adım Aziz… Arkadaşlar bende bir turizm şirketi açmaya planlıyorum ama ofis açmaya daha erken düşünüyorum bunun için ben bütün işleri web siteden yönetmeye istiyorum bana yardımcı olur musunuz lütfen nasıl yapmam gerekiyor? Teşekkürler…

 25. Hayırlı olsun Başak hanım.Bende 2 yıldır giyim üzerine çalışmalar yapıyorum yalnız herhangi bir şirket filan kurmadım.Çünkü bu ciddi bir iştir,kuracağım e ticaretin türkiyede ses getireceğini düşünüyorum.Birde e ticaret kurmak için şirket kurmak gerekiyormuş,kısaca özetlemek gerekirse bana ne kadara mal olur?
  ilk başlarda sadece ben çalışacağım ofis olarak kendi evimi gösteririm. Sizdeki bu azmi gördükten sonra ben bayağı geç kalmışım.
  İşinizde ve hayatınızda size başarılar dilerim….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: