Bir öğretmenin 24 Kasım öğretmenler günü kutlaması…

Bugün 24 Kasım öğretmenler günü.

Benim için hem öğretmenler günü, hem annemin, hem babamın ve de artık  kardeşimin günü…

Yani öğretmen bir ailenin öğretmen olmayan tek bireyiyim, ama yaşadıkları zorlukları ve güzellikleri kısmi de olsa onlarla birlikte ben de yaşadım ve yaşıyorum. Sokağa her çıktığımızda yanlarına koşan, onları öpmek isteyen mini mini öğrencilerinin gözlerindeki ışıltıyı görmek, artık anne baba olmuş öğrencilerinin çocuklarını severken ayaküstü eski anılarını dinlemek inanılmaz bir duygu gerçekten.

Bu güneşli güzel günde  babacığımın yazdığı öğretmenler günü kutlamasını burada paylaşmak istedim.

Öğretmenlerimiz: İyi ki varsınız, hepinizin günü kutlu olsun.

”Kastamonu’nun bir köyünde çiftçilik yapan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmişim. 5 sınıfı bir derslikte eğitim yapılan köyümdeki ilkokulu bitirdikten sonra Kastamonu Göl İlköğretmen Okulu’nda parasız yatılı okuma hakkı kazandım. İlköğretmen Okulu, beni ilk kez takım elbise,iskarpin ve kravatla tanıştırdı. Beni yatırdı ve doyurdu. Bana zengin kütüphanesinden yararlanarak kitap okuma zevkini tattırdı. Laboratuvarlarında araştırmacı kimlik kazandırdı. Atölyelerinde el becerimi geliştirdi. Spor yapmanın geniş olanaklarını sundu. Müzik Öğretmenliğimin temelini oluşturacak,mandolin çalmayı ve çoksesli koroda şarkı söylemeyi öğretti.
En önemlisi Türk Bayrağı’nın dalgalandığı her yerde  ”özellikle köylerde’ ‘bir cumhuriyet öğretmeni olarak şerefle öğretmenlik yapma idealini kazandırdı. Bu birikimlerle 1968-1969’da İlköğretmen Okulu’nu bitirerek Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Öğretmenliği Bölümü’ne girmeye hak kazandım. Bu güzide kurumda da Türkiye ve dünya çapında tanınmış sanat eğitimcilerinden feyzaldık. Aynı öğretmenlik ideallerinin üzerine çok şeyler ekleyerek bizleri geleceğe hazırladılar. Köyümdeki ilkokul öğretmenimden başlayarak, Göl İlköğretmen Okulu ve Gazi Eğitim Enstitüsü’nde yetişmemizde emeği geçen tüm öğretmenlerime sonsuz teşekkürler.Yaşayanların ellerinden hürmetle öpüyorum. Aramızdan ayrılanlara da Allah’tan rahmet diliyorum.

BU DUYGULARLA TÜM MESLEKTAŞLARIMIN ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLUYORUM.”

Yazısını okuyunca aklıma Ceyhun Atuf Kansu’nun öğretmenler günlerinde okunan şiiri ‘Dünyanın Bütün Çiçekleri’ geldi.  Epey hüzünlüdür, gözlerim doldu, duygulandım.  Ben çok şanslıydım, ışık saçan öğretmen bir ailenin kızı olduğum için, umarım oğlum da böyle öğretmenlerimizin elinde işlenme şansına sahip olur…

Şiiri ve hikayesini merak edenler için:

http://blog.milliyet.com.tr/bir-koy-ogretmenine-agit–dunyanin-butun-cicekleri/Blog/?BlogNo=14784

Reklamlar

Kasım 24, 2011 tarihinde gündem içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 2 Yorum.

  1. Ah ah onca şeye rağmen bu ülkede hala evlat yetiştirmeye çalışan canlara helal valla 2 kuruş maaş atanmalar yok vs yazık valla güzel hafta sonları öperim kocaman

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: