Bina mantolamada yeni bir dönem : ‘Enerji Kimlik Belgesi’

“Enerji Kimlik Belgesi” olmayan binalar için alım satım zorlaşıyor

Bu konu da nereden çıktı diyebilirsiniz. E hepimiz bir ev içinde oturuyoruz, zamanı gelince evlerimiz de yaşlanıyor daha çok üşüyorlar, bina yönetimi mantolama yaptırmayı düşünüyor, parası bizden çıkıyor, işte o zaman bu Enerji Kimlik Belgesi konusu da birden ortaya çıkıyor!

Yaptırdığınız veya yaptıracağınız mantolamanın, “Enerji Kimlik Belgesi” alabilmek için gerekli yasal standartlara uygun olması gerekiyor. Bu bağlamda Enerji Kimlik Belgesi almadan önce binanızın yalıtımını yapmanız gerekiyor. Yeni yasal düzenleme sonunda mevcut binalarda al/sat işlerinde ve kiralama işlerinde bu belge zorunlu hale getirilmiş. Tabi Enerji Kimlik Belgesi, tüm bina için ya da isteğe bağlı olarak kat mülkiyeti gibi her ev için ayrı ayrıda düzenlenebiliyor ama sadece benim katıma bir mantolama yapalım usta diyemeyiz değil mi? : )

Peki bu Enerji Kimlik Belgesi (EKB) nedir?EKB binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasını, enerji israfının önlenmesini ve çevrenin korunmasını sağlamak için, asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren belgedir. 1 ocak 2011’den itibaren 5627 sayılı Enerji verimliliği kanununa göre her binanın Enerji kimlik belgesi sahibi olması gerekmektedir.

Tabi EKB sahibi olunması binalar için bir gereklilik olsa da bu ülkem insanı için biraz zor geçecek bir sürece benziyor. Bayındırlık Bakanlığı’nın “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği” (BEP) uyarınca toplam inşaat alanı 1.000 m2’den büyük olan tüm yeni binalar için 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren, mevcut binalar için ise 2017’ye kadar Enerji Kimlik Belgesi düzenlenmesi zorunlu olacakmış.

Enerji kimlik belgesinde daha iyi bir sınıflandırmaya sahip olmak için dikkat edilebilecek birkaç püf noktası var;

  • Binanızın yalıtımını yaptırın. Genelde ısı kaybı, %40 çatıdan, %20 zeminden ve pencerelerden kaynaklanmaktaymış.
  • Yeni yapılan evlerin mimarisinin daha fazla gün ışığı alacak şekilde tasarlanması da önemli bir etken olarak karşımıza çıkıyor.
  • Daha iyi yalıtımlı pencereler seçin.
  • Fazla kullanılan yaşam alanlarında tasarruflu aydınlanma ürünlerini tercih edin. Yeni led aydınlanma teknolojisi ile daha fazla tasarruf yapabilir ve çevremizi koruyabiliriz.
  • Güneş enerjisi ve rüzgâr gibi alternatif/yenilenebilir enerji kaynaklarından daha fazla yararlanılmalı, yoğuşmalı ve daha fazla verimli kombiler kullanılması da önemli.
  • Merkezi ısıtma sistemlerinde otomatik programlanabilir kontrol cihazları kullanmakta etkili bir yöntem.

Peki, EKB’yi nereden alıyoruz? Enerji Kimlik Belgesi EVD (Enerji Verimliliği Danışmanı) şirketler tarafından veriliyor. Bu belgeyi verecek şirketlerin belli bir mühendislik kadrosuna sahip olması ve belli kurumlardan belli eğitimleri almış olmaları gerekiyor. Eğitimli mühendisler binanıza gelerek bazı ölçümleri yapıyor ve bu ölçümleri bayındırlık tarafından sağlanan web tabanlı bir programa girerek enerji katsayısını hesaplıyorlar. Bu katsayıya göre binanızın hangi enerji sınıfında olduğu ortaya çıkıveriyor : )

Yani ne yapmalıyız? En basitinden söylemek gerekir ise mantolama yaptıracak bina sahiplerinin EKB kriterlerini bilmesi, işi yaptırtacakları firmaların da Enerji Kimlik Belgesinde D sınıfı veya üstü çıkmak için TSE825 uygun kalınlık ve standartlarda bir uygulama yapmaları gerekliliği olduğunun hatırlatılması gerekiyor.

Mantolama teklifleri size gelsin >

Kaynak: http://blog.armut.com/?p=237&preview=true

Reklamlar

Başak Taşpınar Değim hakkında

Çocuk da yaparım kariyer de grubu üyesi, Demir'in annesi, çiçeği burnunda girişimci, dünya vatandaşı bir İstanbullu...

Ocak 19, 2012 tarihinde gündem içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 2 Yorum.

  1. Yazınızı Eskişehir ve Antalyada müteahitlik yapan bir kaç arkadaşıma ilettim.. Onlar için de çok faydalı olabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: